Over het goud dat in de nieuwe kluizen van De Nederlandsche Bank in Zeist ligt is niet veel bekend. Zo is het bij de meeste mensen onbekend dat er in die kluizen ook gouden tientjes liggen. Die liggen er reeds zo'n honderd jaar. Ik zag op een foto een kist met gouden tientjes uit het jaar 1925. Die kisten zijn overigens verzegelde doorzichtige plastic dozen.
Vroeger gaf De Nederlandsche Bank telkens opdracht aan De Rijksmunt om voor 300 kilo goud aan gouden tientjes te maken. Die gouden tientjes werden dan door De Nederlandsche Bank doorverkocht aan de handelsbanken. En de handelsbanken gebruikten de gouden tientjes weer voor de handel in Indonesiƫ en ook particulieren konden bij de handelsbanken gouden tientjes kopen.
Wat er nu ligt in de kluis is in feite de onverkochte voorraad.
De goudprijs was in 1925 1659 gulden per kilo. Uit een kilo goud worden 165,34 gouden tientjes gemaakt, dus de goudwaarde was in 1925 ook circa 10 gulden per tientje. Na 1933 werd de gouden standaard losgelaten en toen vloog de goudprijs omhoog. Daarom zijn er na 1933 geen gouden tientjes meer gemaakt.
Maar hoeveel van deze mooie originele gouden tientjes liggen er nu in die kluis?
Dit aantal is niet gepubliceerd door De Nederlandsche Bank, maar met enig rekenwerk kun je er achter komen.
Volgens de website van DNB ligt er in de goudkluis in Zeist 200.000 kilo goud. Dat goud bestaat uit 14.000 goudstaven van elk 12,5 kilo en 1000 kisten met munten. Dat betekent dat er (14.000 X 12,5) 175.000 kilo in goudstaven ligt en 25.000 kilo in gouden tientjes. Elke kist weegt dan 25 kilo (gelijk aan twee goudstaven).
Een gouden tientje weegt 6,72 gram dus in 25 kilo gaan 3720 gouden tientjes. En dat maal 1000 betekent dat er 3.720.000 gouden tientjes in de kluis van De Nederlandsche Bank liggen.
Het is wel jammer dat wij die niet mogen kopen.